Pleseň na nohách súvisí aj s imunitným systémom

Umývanie uterákov v práčkeV súčasnosti trápia ľudí mnohé problémy, nad ktorými by sa možno predchádzajúce generácie ani nepozastavovali. Pokiaľ ale ide o zdravotnú ťažkosť, tá určite nie je ľahostajná nikomu a snaží sa jej podstatu vyriešiť čím skôr. Dnešná doba ale poskytuje mnoho možností liečby skoro na každú diagnózu. Pleseň zvaná aj mykóza na nohách alebo na nechtoch je jednou z nich a liečiť ju je možné pomocou rôznych prípravkov. Pri jej liečbe je ale potrebné podstúpiť zmeny aj v iných oblastiach života. Hlavne si je dať pozor, pokiaľ spadáte do niektorej konkrétnej kategórie obyvateľstva. Na pleseň na nohách či nechtoch sú najviac náchylní seniori, cukrovkári, ľudia s oslabenou imunitou, či tí, ktorí majú na nohách drobné, nedoliečené ranky. O všetkom dôležitom v tomto kontexte vás v našom článku informujeme.

Ako vyzerá na koži?

Začínajúca pleseň na nohách má najčastejšie svoje príznaky medzi prstami chodidla (tretím, štvrtým a piatym). Môžete zbadať zbelenie pokožky, šúpanie, svrbenie či pálenie, niekedy už aj začervenanie. Pokiaľ sa k liečbe nepristúpi skôr, ochorenie sa môže rozšíriť aj na iné časti tele. Najčastejšie ale pleseň napadá oblasť blízku k nohám, a tou sú nechty. Spozorovať ju môžete buď zmenou farby nechtu, zmenou jeho hrúbky alebo tvaru. V najhoršom prípade môže dôjsť k odlupovaniu nechta od lôžka, prípadne ho bude musieť odstrániť chirurg.

Čo na mykózu zaberá?

Máte viacero možností liečby. Na pleseň na nohách si však väčšina zvolí buď domácu liečbu alebo si zakúpia špeciálny krém, masť či gél z plesen-na-nohach.sk, ktorý by mal všetky príznaky stlmiť. Na lekára sa obraciame už keď si sami s daným problémom nevieme radi a väčšinou je už skutočne neskoro. Liečba vtedy môže trvať nielen niekoľko mesiacov, ale aj rokov a predpokladá branie silnejších tabletiek.

Domáca liečba plesne na nohách či nechtov za pomoci domácich receptov predstavuje hlavne chodidlové kúpele. Ich hlavnou zložkou môže byť obyčajná soľ, jablčný ocot, obyčajný ocot atď. Pokiaľ do domácej liečby rátate aj prípravky, ktoré si môžete zakúpiť bez toho, aby ste na to potrebovali predpis a návštevu lekára, na výber toho máte ešte viac. Krém, výživové doplnky, gél, masť, sprej, zábaly, obklady, Burrow roztok, Tea tree oil atď. Je toho naozaj neúrekom a mnohokrát si ani bez odporúčania lekárnika nevieme vybrať sami ten najlepší prípravok na pleseň na nohách. Väčšinou dáme na jeho odporúčanie, ale je to naozaj správne?

Ešte predtým, ako sa rozhodnete ísť nejaký produkt zakúpiť, si môžete detaily a skúseností reálnych užívateľov na konkrétne prípravky nájsť aj na internete. Niektoré položky sa dokonca predávajú výhradne na internete, v lekárňach či supermarketoch ich nenájdete. Prípravok proti plesni na nohách v podobe krému či spreju je určite správnou cestou, no ešte dôležitejšie je dbať na iný faktor. Ktorý?

Zradná obuv

Zarastené topánkyMnoho z nás si myslí, že za pleseň na nohách je zodpovedná nesprávna a nedostatočná hygiena. No najhlavnejší činiteľ je nesprávna obuv, a teda taká, ktorá vášmu chodidlu neumožňuje dostatočné vetranie. Umelé a pevné materiály len kumulujú teplo, ktoré nemá kam unikať a tak dochádza k zapereniu obuvi a teda aj chodidiel. Práve vlhké a teplé prostredie je živnou pôdou pre tento druh kožného plesňového ochorenia. Aby vás mykóza resp. pleseň na nohách či nechtoch nepostretla, investujte radšej do obuvi vyrobenej z prírodných materiálov. Rovnako nepodceňte ani výber ponožiek, opäť z prírodných materiálov.

Nanešťastie sú ale zamestnania, ktoré pre svoje vykonávanie potrebujú pevnú obuv, nakoľko ich chodidlám hrozia úrazy rôzneho typu. Ide napr. o vojakov, baníkov, lesníkov, závodných pracovníkov, ale napr. aj turistov a v neposlednom rade športovcov. U nich má pleseň špeciálny výraz, nazýva sa atletická noha. Je to v dôsledku toho, že pri športe človek spaľuje viac energie a teda sa aj viac potí. Utrpia hlavne nohy.

Nech spadáte do ktorejkoľvek kategórie, používanú obuv obmieňajte, nenoste len jeden pár. Každú obuv pravidelne dezinfikujte. Dbajte na správnu a pravidelnú hygienu a chodidlá si vždy poutierajte dosucha.

Pleseň na vás číha skoro všade!

Mysleli by ste si, že v saune či v bazéne ste v bezpečí? Omyl. Jednotlivé inštitúcie síce musia dodržiavať hygienické zásady a svoje priestory pravidelne dezinfikovať. S každým novým zákazníkom však prichádza nové riziko vzniku plesne na nohách, nechtoch či dokonca v iných oblastiach. Vyhýbajte sa preto teplým bazénom, verejným saunám, popri bazénoch sa pohybujte vo vlastnej obuvi a už vôbec sa neutierajte do ručníka, ktorý môžu použiť všetci. Samozrejme, nikde nie je napísané, že sa ňou ihneď nakazíte. Všetko závisí hlavne od sily vášho imunitného systému.

Rovnako ste v ohrození aj vtedy, ak už plesňou na nohách trpí niektorý z členov vašej rodiny. Nakoľko ide o prenosné plesňové ochorenie kože, je dôležité osobné veci tohto člena oddeliť od ostatných vecí. Pranie osobitne je samozrejmosťou v prípade, že tieto „infikované“ veci predtým nevyvaríte.

Veríme, že tieto rady si zoberiete k srdcu. Napriek tomu, že pleseň na nohách určite nie je príjemné ochorenie, pri včasnej diagnostike s ňou viete rýchlo a hravo zatočiť. Na pomoci sú vám rôzne krémy, gély, masti, spreje či iné prípravky a lieky. V článku sme vám poradili, ako sa jej nadobro zbaviť, ale aj to, ako vyzerá, takže včasná liečba a diagnostika u vás už budú samozrejmosťou.

Viacej: https://draxe.com/athletes-foot/

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *