Nohy a choroby s nimi spojené

Chôdza nabosoNohy sú časť tela, ktorú si jednotlivé kultúry vážia rôzne. Sú však krajiny, ktoré im, hlavne chodidlám, pripisujú veľký význam a keby sa ich dotkol niekto iný, bolo by to potupujúce. Chránia si ich doslova ako oko hlave. U nás si však na dotyky či už pri pedikúre alebo pri masáži doslova potrpíme. Ak sa však zjavia nejaké problémy, týmto špeciálnym procedúram sa zvykneme vyhýbať. Aké choroby a problémy môžu naše nohy postretnúť? Zapríčiňujeme si ich sami? Môže za to nesprávna hygiena, alebo sú na vine prenosní paraziti či iné faktory? Na všetky tieto otázky sa v článku dozviete odpoveď.

Príčiny vzniku choroby

To, že nohy sú dolné končatiny snáď zdôrazňovať nemusíme, no za zmienku určite stoja aj dôvody vzniku rôznych chorôb a problémov s nimi spojených. Niektoré zo zdravotných komplikácii sú prenosné napr. pleseň. Za iné si zas môžeme sami, prípadne ich má na svedomí dedičnosť. Zmieňme napríklad haluxy (vybočený palec), kŕčové žily, celulitída, problémy kĺbov atď. Poďme si o týchto najčastejších problémoch dolných končatín povedať aspoň v stručnosti niečo viac.

Pleseň na nohách a nechtoch tzv. mykóza

Mykóza je bohužiaľ čoraz viac sa rozširujúci problém, ktorý sa neobjavuje len u dospelých so zlou hygienou alebo u seniorov, ale napadnúť môže skutočne každého. O napadnutí píšeme z toho dôvodu, že ide o prenosné ochorenie, ktoré môžete dostať veľmi ľahko pri kontakte s vecami alebo plochami, na ktorých nechali časť tejto choroby infikovaní ľudia. Najčastejšie sa s plesňou na nohách môžete stretnúť na verejných kúpaliskách, v saunách, pri použití verejných ručníkov atď.

Táto plesňová infekcia si zgustne na vlhkých a teplých miestach, čo je dôvod na to, prečo sa vyvíja hlavne na chodidlách. Rozprávať o tom by vedeli športovci, ktorých trápi tzv. atletická noha, či ľudia s oslabenou imunitou, pre ktorých môže byť nebezpečná už aj malá ranka. Veľmi dôležité je teda na verejných kúpaliskách sa pohybovať pomocou vlastnej obuvi, nepoužívať verejné ručníky a vyhnúť sa teplej vode a horúcej saune. Obuv a chodidlá si pravidelne dezinfikujte a vždy utierajte dosucha. Rovnako dôležité je nenosiť len jeden pár topánok stále dookola, ale pravidelne ich obmieňať. Zvoľte skôr prírodné materiály, pretože umelé zložky neumožňujú nohe dýchať.

Našťastie, pokiaľ si pleseň na nohách všimnete rýchlo, jej príznaky sú svrbenie, pálenie, šúpanie medzi prstami, prípadne zbelenie kože, čím skôr začnite s liečbou. V lekárni alebo na internete si môžete zakúpiť sprej, krém, masť, gél či iné prípravky, ktoré nepríjemné symptómy zmiernia a problém pomaly odstránia. Ak by ste nepozorovali zlepšenie, určite navštívte lekára. Neliečené ochorenie môže napadnúť aj iné časti, najbližšie k nemu sú nechty.

Takže týmto vyvraciame hlavný mýtus, že pleseň na nohách nevzniká len kvôli zlej hygiene, ale aj kvôli slabšiemu imunitnému ochoreniu či prenosom z iného infikovaného jedinca.

Hallux valgus známy aj ako vybočený palec

Nohy od pieskuDruhý problém, za ktorý si tentokrát môžeme hlavne sami, pokiaľ nejde o dedičné ochorenie, je vybočený palec. Hlavným spúšťačom je nosenie nevhodnej obuvi a preto sa týka viac žien ako mužov. Dôležité pri ňom prípadne pri jeho prevencii, je minimalizovať alebo úplne eliminovať nosenie vysokých opätkov a plochej obuvi. Pre haluxy je nevhodná príliš úzka obuv, ktorá môže tvar vašej nohy rýchlo zdeformovať. Ideálny je 3-4 cm opätok, ktorý tvar nohy udržiava v prirodzenej polohe. Vždy si kupujte topánky, ktoré vašej veľkosti chodidla sedia, nijak ho nestláčajú a nie ste nútený pri každom a jednom kroku trpieť.

Ak si už ale všimnete, že sa váš veľký palec začína vymykať normálu, teda zakrivuje sa  a kostička začína vystupovať, je potrebné čím skôr prijať niektoré opatrenia. Na hallux valgus si môžete zakúpiť korektor, ortézu alebo bandáž. Na trhu je ich viacero druhov, niektoré môžete aplikovať aj do obuvi, iné sa aplikujú výhradne na voľné chodidlo napr. počas noci. Dôležité je ich mať na vybočenom palci aspoň niekoľko hodín. Pri nočných korektoroch minimálne 8 hodín. Okrem toho existuje množstvo cvikov, ktoré si pokojne môžete robiť doma aj bez pomoci profesionála. Takto nemusíte navštevovať ani fyzioterapeutov, ale jedným z nich sa aspoň laicky stanete J.

Kŕčové žily na nohách

Iné choroby, ktoré môžu vaše nohy sprevádzať po celý život a spôsobiť celý rad iných problémov sú varixy alebo kŕčové žily. Tie súvisia so zlou krvnou cirkuláciou, ktorá bola zapríčinená zlou životosprávou. Zlé stravovanie, nedostatočný pohyb, ale aj genetická predispozícia hrá u tohto problému veľmi dôležitú úlohu.

Ak na vašich nohách spozorujete červené vejárikovité žilky, s veľkou pravdepodobnosťou ide o počiatočné štádium kŕčových žíl. Ak sa k tomu pridajú aj pocity oťažievania v dolných končatinách, je to viac ako jasné. Postup choroby možno spomaliť kompresnými sťahovacími pančuchami, špeciálnymi prípravkami ako sú gély, krémy či masti atď.

Samozrejme, dlhé státie a dlhé sedenie, rovnako aj nevhodná obuv tomuto problému len pridávajú. Kupujte preto anatomickú obuv, viac a hýbte a pokiaľ sa dá, vylúčte príliš mastné, sladké, slané, údené, vyprážané jedlá, rovnako aj fajčenie a alkohol, ktoré správnu cirkuláciu krvi len sťažujú.

Neliečené kŕčové žily môžu navrieť až nad povrch pokožky a je nutné ich chirurgické odstránenie. Ak sa nepodstúpi ani toto, dôsledky môžu byť vážne a dôjsť môže nielen k zápalom, ale aj k amputácii končatín.

Celulitída

Cvičenie a dokonalá pokožka na plážiTento hlavne ženský problém súvisiaci s hladinou estrogénu, s hladinou tuku a rovnako aj s nesprávnou krvnou cirkuláciou je veľmi nepríjemný. Ale povedzme si pravdu, je to hlavne kvôli tomu, že ho zdôrazňujú rôzne médiá. Opäť môže ísť o dedičný problém, nemusí to znamenať hneď, že ste tučná. Veď celulitída sa nachádza aj u chudých dievčat. Neobjavuje sa len na stehnách, ale „napadnúť“ môže aj lýtka, ruky, brucho atď. Pozitívnym však je, že sa dá proti nej bojovať. Zrýchlenie krvného obehu masážami či zvýšenou pohybovou aktivitou je veľmi dobrá cesta. U mnohých však dôležitú úlohu zohráva aj strava, takže aj s tou je potrebné niečo urobiť. Jesť menej, pestro a vyvážene, ale možno častejšie (ideálne 5x do dňa). V boji s celulitídou vám však môže pomôcť aj špeciálny krém, ktorý vie preniknúť cez vrchné vrstvy kože až k tukovým zásobám. Tie pomaly rozpustí, čím umožní krvi v stehnách či iných partiách tela lepšie pretekať.

Bolesť kĺbov

Opäť ide o problém, ktorý si mnohí spájajú s pribúdajúcim vekom. Áno, je na tom niečo pravdy, veď vekom sa opotrebuje skoro všetko. No bolesť kĺbov hlavne v nohách a v kolenách trápi aj iné kategórie obyvateľov. Ide hlavne o športovcov či takých, ktorí sa príliš nehýbu, tak svoje kĺby netrénujú a už aj najmenšia záťaž môže byť pre nich problematické. Najrizikovejšou kategóriou sú aj obézni ľudia, ktorí svojim kĺbom „nakladajú“ niekoľkonásobne viac v porovnaní s tými, ktorí majú BMI v normále.

Tieto choroby a problémy je preto riešiť už v začiatkoch. Vhodné je schudnutie, ak máte nadváhu. Ak nie, je potrebné zosúladiť pohyb s dostatočným odpočinkom. Na trhu si môžete zakúpiť aj krém či gél, ktoré bolesť kĺbov v nohách dokážu zmierniť, či vás nej zbavia úplne.

V našom článku sme vám predstavili najčastejšie problémy a choroby nôh, u ktorých nedostatočná a nesprávna hygiena nehrá skoro žiadnu úlohu. Skoro vo všetkých prípadoch zohráva svoju úlohu nedostatočný pohyb, zlá životospráva, zlé stravovanie, nesprávna obuv alebo oslabená imunita. V každom prípade má každý problém nejaké riešenie a ak sa podchytí v začiatkoch, šanca na jeho odstránenie je veľmi vysoká.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *