Kŕčové žily na nohách a krémy na ich liečbu

Vyložené nohy na balkóneV dnešnom článku si predstavíme ochorenie dolných končatín, za ktoré si môžeme viac menej sami a ktorého vznik sa dá prevenciou ovplyvniť. Kŕčové žily alebo varixy sú problémy, ktoré vznikajú v dôsledku nesprávneho fungovania daného jedinca. Samozrejme, ide o individuálne fungovanie, ktoré sa týka prijímanej stravy, vykonávania fyzických aktivít či naopak nečinnosti. Ich vznik ale môže byť spôsobený aj nosením nevhodnej obuvi. Všeobecne ale môžeme povedať, že kŕčové žily na nohách vznikajú kvôli narušeniu pravidelného a prirodzeného krvného obehu v dolných končatinách. Cirkuláciu krvi motivuje pohyb. Ak nie je dostatočný, krv do srdca, teda proti gravitačnej sile, prúdi sťažene. O to viac ho sťažuje nevhodná strava, ktorej škodlivé látky sa dokážu na cievy nabaliť. Povedzme si o tomto probléme niečo viac. Aj o možnej liečbe nechirurgickými spôsobmi (krémy a maste).

Príznaky a rizikové kategórie

Počiatočné štádium varixov alias kŕčových žíl sa prejavuje len zmenou na vašej koži dolných končatín. Spozorovať môžete drobné rozvetvené červené cievky pripomínajúce vejárik. Nevystupujú nad kožu a nezvyknú spôsobovať bolesti. No už aj v tomto počiatočnom štádiu môže pribudnúť pocit ťažkých nôh. V ďalšom štádiu sa kŕčové žily zväčšia do 3 mm, pričom ich farba sa z červenej mení na modrú alebo fialovú. Posledné štádium, ktoré sa dá vyliečiť jedine operáciou už predstavuje napuchnuté cievy, ktoré presahujú pokožku končatín.

K týmto vizuálnym symptómom sa môžu pridať ešte nepríjemnejšie príznaky a kŕčové žily sa vtedy môžu prejavovať nočnými kŕčmi, zmeravením, bolesťami, tzv. ťažkými nohami atď.

Už v úvode sme čiastočne naznačili, kto všetko spadá do kategórie obyvateľstva, ktorá je na toto ochorenie náchylná. Veľkú rolu v tomto zohráva aj vek a dedičnosť. Mimo týchto faktorov sa môžu kŕčové žily na nohách objaviť ako dôsledok dlhého sedenia či dlhého státia. Bezpohybové činnosti totiž nútia byť naše cievy aktívnejšími, čo vedie k ich rozširovaniu a iným vyššie zmieneným príznakom. Rizikovou kategóriou sú však aj ženy v tehotenstve. Po pôrode ale zvyknú vymiznúť. Okrem toho sú v ohrození aj tí, ktorí sa nestravujú príliš zdravo a konzumujú príliš veľa mastného, slaného, sladkého, vyprážaného atď. Rovnako tomuto stavu neprospieva ani fajčenie či pitie alkoholu. Fajčenie cievy zanáša a alkohol ich rozťahuje.

Spomeňme ešte iný faktor zapríčiňujúci varixy a sú ním topánky. Z tohto hľadiska sú na nich viac náchylné ženy a to kvôli nevhodnej obuvi, ktorá bráni prirodzenému toku krvi. Ide o topánky na vysokých opätkoch a naopak o také, ktoré nemajú skoro žiadnu podrážku, sú úplne ploché. Ideálna obuv by mala mať vyvýšenie maximálne 3-4cm.

Krémy, maste, gély a alternatívna liečba

Cvičenie s vlastným telomJe veľmi dôležité, aby ste s liečením začali už v najskorších náznakoch tohto ochorenia. Na trhu máte na kŕčové žily na nohách k dispozícii nejednu masť, krém či gél na https://www.nakrcovezily.sk/lieky-kremy-a-maste/, zábaly, obklady či čaje, takže z tohto hľadiska nepôjde o nič komplikované. Podstatným ale bude kúru nezanedbať a pravidelne ju aplikovať. Dokáže vás zbaviť nepríjemných príznakov, pocitu ťažkých nôh a stav bude zlepšovať. Všetky prípravky a produkty na kŕčové žily sú najúčinnejšie v ich začiatkoch. V čím horšom štádiu začnete liečbu, tým slabšie bude problém na tieto produkty reagovať.

V každom prípade je podstatné a najlepšie zmeniť celkový váš štýl života počnúc pohybovými aktivitami až po jedlo. Ak teda máte sedavé alebo dlhodobo stojace zamestnanie, nezabudnite vaše polohy meniť, prípadne si raz za hodinu s končatinami pocvičte. Už aj málo pohybu je pre kŕčové žily na nohách lepšie ako nič. Samozrejme po príchode z takejto cievne náročnej práce je dobré sa povenovať aj nejakej inej fyzickej aktivite. Ideálne je si chodidlá vyložiť nad úroveň srdca, čo jeho činnosť a tým pádom aj krvnú cirkuláciu podporí. Na varixy pôsobí pozitívne už aj obyčajná prechádza. Vyhnite sa však silovým športom, ktoré na tieto problematické oblasti vyvolávajú zbytočne vysoký tlak. Skúste tieto cvičenia https://www.livestrong.com/article/366452-yoga-poses-for-varicose-veins/.

Čo sa týka stravovania, jedzte vyvážene, obmedzte vyššie vymenované problematické jedlá. Pridajte viac ovocia, listovej zeleniny, vlákniny, orechoch či strukovín.

Mimo toho sú na trhu dostupné sťahovacie alebo kompresné pančuchy prípadne podkolienky, ktoré vaše dolné končatiny stláčajú na tých správnych miestach, takže podporujú cirkuláciu krvi a nijako vám nespôsobujú bolesť. Kompresné sťahovacie pančuchy na kŕčové žily vám príjemné nebudú iba v tom prípade, keď vám v lekárni predali zlé číslo. Takéto pančuchy je totiž dôležité predávať na mieru.

Kedy je nutná operácia?

Pokiaľ už domáca liečba nezaberá, máte možnosť ísť za doktorom, ktorý váš stav posúdi. Buď vám predpíše špeciálne lieky alebo odporučí operáciu. Tá väčšinou predstavuje odstránenie problematických kŕčových žíl na nohách. No nemusíte sa obávať, že pôjde o také krvavé praktiky ako kedysi. Dnes máte možnosť voľby. Zvoliť si môžete laserové odstránenie alebo napr. sklerotizáciu, ktorá vám poškodené cievky zničí zvnútra. Možností je samozrejme viac a viac o nich vám povie doktor. Ale dúfate, že do takého štádia sa nedostanete a pomocou vyššie uvedených spôsobov liečby si s kŕčovými žilami na nohách poradíte ľavou zadnou.

Aj prevencia je možná

Pokiaľ ste na sebe tento problém ešte nespozorovali, ste šťastný človek. V dnešnej dobe totiž trápi skutočne veľmi veľa obyvateľstva bez ohľadu na ich vek. Ako prevenciu môžete užívať rôzne výživové doplnky, no čo je dobré na kŕčové žily na nohách sme si uviedli aj v časti liečba. Ak tieto zásady budete dodržiavať aj mimo tohto ochorenia, zaručene sa nebudete musieť obávať toho, že vás čoskoro prekvapí. Tým správnym liekom na varixy je teda pohyb a pestrá a vyvážená strava. Pri nepríjemných pocitoch alebo po zvýšenej námahe vám hravo pomôže aj najlepší krém na kŕčové žily.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *