Haluxy je potrebné liečiť čím skôr

Nohy v tráveKaždý z nás sa už stretol s bolesťou pri chodení kvôli nevhodnej obuvi. Možno vás tlačila na členku, na prstoch, na boku nohy alebo ste si zodreli spodok chodidiel, prípadne ste skončili s otlakom. Tieto problémy však zvyknú byť dočasné. Podstatne horším je, ak sa vám na chodidlách začne vyvíjať hallux valgus – vybočený palec. Problémy môže spôsobiť nielen pri chodení, ale celkovo aj pri výbere obuvi, ktorú bude kvôli komplikovanejšiemu tvaru chodidla ťažšie nájsť. Preto je veľmi dôležité začiatky ochorenia spozorovať a podstúpiť náležité kroky, aby sa nezhoršilo. Príznaky totiž nie sú len vizuálne, ale skôr či neskôr môžete pociťovať aj fyzickú bolesť. Rôzne dostupné pomôcky či cviky na haluxy z halluxvalgus.sk vám ale môžu pomôcť progres ochorenia spomaliť, prípadne ho dať úplne do normálu.

Ako sa vybočený palec na nohe prejavuje?

Prvé náznaky tejto diagnózy sa môžu prejavovať bolesťou na boku chodidla aj boľavým palcom. Pokiaľ tieto príznaky v obuvi pretrvávajú, máte nábeh na rozvinutie hallux valgus a to aj napriek tomu, že bolesť zvykne po vyzutí topánok zmiznúť. Pokiaľ s týmto stavom nič nerobíte, postupne môže dôjsť k vybočovaniu veľkého prsta a kostičky pod ním. Miesto bude červenať, bolieť, dokonca môžu vzniknúť aj opuchy. Haluxy môžu byť tak vážne, že pri ich neliečení môže dôjsť k prekrytiu vybočeného palca s ostatnými prstami danej nohy. V tomto štádiu bude akákoľvek obuv nepohodlná a bolesť bude pretrvávať aj po vyzutí.

Náchylnejšie sú ženy

Netvrdíme, že muži sú od tejto diagnózy uchránení. Veľký vplyv u nich má hlavne dedičný faktor, zatiaľ čo ženy si vedia hallux valgus úspešne privodiť aj samé. Trpí ním každá druhá žena. Je to kvôli noseniu nevhodnej obuvi, ktorá na veľký prst nôh vyvíja tlak, čím ho môže vykriviť a kostičku vystrčiť. Aká obuv je najproblematickejšia? Sú to topánky na vysokom opätku a príliš nízka resp. plochá obuv. Situáciu môžu skomplikovať aj príliš úzke topánky, ktoré vašim nohám nedoprajú dostatok priestoru, alebo také, ktoré vám veľkostne nesedia.

Ideálna je obuv, ktorá zachováva tvar vášho chodidla, nikde vás netlačí. V každom prípade topánka sa má prispôsobiť nohe a nie naopak. Ako prevencia vzniku hallux valgus alebo už aj keď ho liečite, je podstatné si kupovať topánky a ponožky z prírodných materiálov, ktoré sa tvaru chodidla dokážu prispôsobiť. Bavlna, bambus, koža atď. a rozhodne nie žiadne umeliny.

Na hallux valgus pôsobia ortopedické pomôcky

Žena, ktorá cvičíŽiadny krém, gél či masť začínajúcu diagnózu nezvrátia, nakoľko ide o zmenu postavenia kostí. Radikálnejšie riešenie a určite aj účinnejšie je buď navštíviť fyzioterapeuta, praktizovať špeciálne cviky alebo si zaobstarať ortézu. Fyzioterapia môže byť prospešná, ale iba vtedy, ak je vykonávaná dostatočne často. Žiaduce by bolo cvičenie niekoľkokrát do týždňa, čo sa podarí len zriedkavo. Na hallux valgus resp. vybočený palec pôsobia aj také cviky, ktoré si môžete vykonávať aj u vás doma bez špeciálnych pomôcok. Dôležité je ich nezanedbať a pravidelne, to znamená dennodenne ich opakovať. Väčšinou ide o odporové cvičenia, takže účinné bude už aj to, ak si problematický prst budete tlačiť o stenu. Raz vyrovnaný, raz zohnutý smerom k spodku chodidla. Presný popis cvikov je na https://www.everydayhealth.com/foot-health/8-foot-exercises-for-bunions.aspx

Inou možnosťou, na ktorú ľudia, ktorých trápia haluxy, nezabúdajú, je aj korektor, ortéza alebo bandáž. Ich princíp spočíva v tom, že sa snažia vybočený palec oddeliť od ostatných prstov na nohe, čím dochádza k jeho postupnému zarovnaniu. Možností výberu máte viacero. Na trhu si pomôcky vyrobené z tvrdého plastu alebo zo silikónu. Silikónové nadstavce, prípadne bandáže je možné si aplikovať aj do obuvi a nosiť ich môžete aj po vyzutí. Tým, že sa tvaru vášho problému prispôsobia, skoro vôbec ich necítite.

Pre niekoho nepríjemnejšou, ale účinnejšou alternatívou je korektor na haluxy vyrobený z tvrdšieho plastu. Ten sa kvôli menšej prispôsobivosti aplikuje až na noc, pretože pri bežnom nosení by jeho nosenie nebolo príjemné. Každopádne, každý typ pomôcky je potrebné mať na chodidlách aspoň niekoľko hodín, najlepšie aj každý deň.

Operácia haluxov

Pokiaľ ste starostlivosť a liečbu o hallux valgus zanedbali, dostali sa do veľmi bolestivého stavu, ktorý už nejde zvrátiť ináč ako operáciou. Tá sa u nás vykonáva, takže ak spadáte do tejto kategórie nemáte sa čoho báť. Existuje viacero postupov zarovnania vybočeného palca, avšak najčastejšia sa vykonáva tak, že sa odoberie časť kostičky pod ním. Týmto sa dosiahne jeho vyrovnanie. No aj operácia haluxov od profesionálnych skúsených chirurgov môže predstavovať istý problém. Odhliadnuc od relatívne dlhšej zotavovacej doby hrozí, že kĺb pod problematickým prstom už bude nefunkčný. To, čo vás pri tomto zákroku čaká vám povie nielen lekár, ale aj nejeden pacient, ktorý svoje skúsenosti s haluxmi zverejnil napr. aj na internete.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *